Kõik uudised

Cleveroonikud: Mihkel Talmar akutoitel pakiautomaadist ja uute toodete arendusest

16.06.2023 | Cleveron 354, Cleveron, cleveroonikud

Eriti muhe ja alati positiivne riistvaratoodete divisjoni administratsioonitiimi juht Mihkel Talmar hindab, et juba esimesel aastal suures tehnoloogia ettevõttes usaldati talle olemasolevate toodete parendusprojekte ning uute arenduste juhtimist, mille tulemusena valmis ka Cleveroni tooteportfelli üks erilisemaid tooteid – akutoitel pakiautomaat ehk Cleveron 354. Uurisime Mihklillt toote loomise ja tiimi juhtimise kohta lähemalt.  

Mihklist sai cleveroonik 2021. aasta septembris: „Esimene suur ja täiesti minu enda juhitud projekt oli tagastuskapp Cleveron 308, mis paigaldatakse poodi, kuhu lõpp-kliendid saavad mugavalt viia oma e-poe tellimusi, mida nad soovivad tagastada. Kapp säästab aega, ruumi ja on kindlasti suureks eeliseks jaekaubanduse ettevõtjatele. Praeguseks on esimesed tagastuskapid juba mõnda H&Mi Euroopa poodidesse installitud ning peagi piloteerime juba versioon kahega,“ kirjeldab ta oma algusaega Cleveronis. 

Esimest aastat ettevõttes iseloomustab ta toimimise ja tootearendusprotsesside tundma õppimisega. „Cleveronis olen õppinud tegema kaalutletud otsuseid: kuidas minu valikud tootearendusprotsessis väljenduvad ettevõtte käekäigus. Cleveron on ligi paarisajapealine ökosüsteem, kus üks osapool mõjutab teist,“ kirjeldab cleveroonik oma saadud teadmisi ettevõttest nüüdseks. Tiimijuhi roll on Mihklil veel sisseelamis- ja kohanemisfaasis, sellest olenemata on proovinud ta kohe algusest läheneda juhtimisele strateegiliselt ja struktureeritult. „Töötame koos divisjoni teiste tiimijuhtidega sujuvama kommunikatsiooni ja tööjaotuse nimel. Kui maatriks on paigas, hakkavad protsessid divisjonis paremini kulgema.“ Enda tugevaimaks küljeks juhina peab ta suure pildi nägemist miksituna aktiivse hoiakuga.  

Kuidas aga sündis Cleveroni uusim ja üks erilisemaid tooteid – akutoitel pakiautomaat? Võtmeisikuna Cleveroni uue toote, akukapi, valmimisse enim panustanud Mihkel kirjeldab, millest sai alguses sellise projekti idee: „Vooluvõrku ühendatavad kapid on mõnes mõttes dinosaurused: elektrivõrgu tagamine installi paigas võib olla kallis, lisaks pole need kapid nii mobiilselt ümbertõstetavad. Akukapi projekti põhiprintsiip: lihtne ja vähe aega nõudev install ning vastavalt kliendi vajadusele (ehk pakivoogudele) saab kappi asukohast-asukohta mugavalt liigutada.“ Lisaks lisas ta projekti alguse infoks, et pakikappide turul toimub järjest jõulisem akutoitel kappide revolutsioon. 

„Soovisime teha kappi, mis oleks erinevalt konkurentide akutoitel pakikappidest võimeline looma kapi-serveri otsesuhtlust. Lisaks on kapil PIN pad ja kulleri pakisisestuseks bluetooth low-energy'ga ühenduv mobiiliäpp,“ kirjeldab meie administratsioonitiimi juht toodet kui kogumit uuenduslikest tehnoloogiatest. 

Suurimaks probleemiks, millega Mihkel koos oma tiimiga akukapi loomisel silmitsi seisis oli kapi eluiga ilma ühegi laadimiseta ja alternatiivsete mobiilsidetehnoloogiate leidmine 4G-le, mille andmemahud oleksid suhtluseks piisavad, aga mida saaks kasutada väga madala energiatarbe juures. „Kapi voolutarve peab olema täie funktsionaalsuse juures nii minimaalne, et akud peaksid vastu vähemalt 8 aastat,“ kirjeldas ta algset mure, kuid ka kõige paeluvatamat asja nüüdseks selle toote juures, „Meie toode kestab vähemalt 8 aastat ilma ühegi laadimiseta, muuseas 24/7 toimivana.“ 

Riistvaratoodete administratsioonitiimi juhi sõnul algab ühe toote loomine Cleveronis ühesõnalisest ideest, mis filtreeritakse kõigist olemasolevatest. Milline idee „lendab“ ning milline mitte – selleks luuakse hetkel ärilise analüüsi tööriista, mille sisendiks on intervjuud potentsiaalsete klientidega ja "musta kasti" väljundiks objektiivne hinnang, kas turg vajab sellist toodet või mitte. Tuleviku kohta ütleb ta, et akutoitel pakiautomaat on veel lähiajal fookuses. „Laual on ka võimalus, et hakkame arendama tagastuskappi välitingimustesse – see aga tuleb enne turu vajadustega valideerida“. Mihkli arvates on tootevalik Cleveronis juba päris lai ja mõneks ajaks võiks tsentraalne tegevus olla olemasolevate toodete optimeerimine. Tiimijuhtimise perspektiivist keskendub ta ka edaspidi protsesside sujuvamaks muutmisele ning eNPSi* kasvatamisele. 

* Tööandja soovitusindeks


Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]